Ilgą laiką saulės elektrinė buvo siejama su itin brangiu sprendimu, kuris gali būti naudojamas tik išskirtinėmis aplinkybėmis. Iš tiesų, saulės energetika gana ilgai buvo naudojama vien kosmoso programose ar kariuomenėje, todėl eiliniams gyventojams kėlė pagarbią baimę. Šiandien situacija iš esmės pasikeitė ir saulės elektrinės tampa kasdiene Europos gyventojų buities dalimi. Kas lėmė saulės elektrinių populiarumą ir kodėl manoma, kad jų paklausa su laiku tik dar labiau augs?
Kuo naudinga saulės elektrinė?
Priklausomai nuo konkrečios situacijos, saulės elektrinės gali būti montuojamos ant nuosavo namo stogo arba esančio laisvo žemės ploto arba jungiamos į didelius saulės elektrinių parkus, siūlančius įsigyti / išsinuomoti dalį nutolusios elektrinės gyventojams, negalintiems montuoti savo elektrinės. Tiek vienas, tiek kitas sprendimas leidžia naudotis visais saulės elektrinės privalumais, t. y. mėgautis gerokai mažesnėmis išlaidomis už sunaudotą elektros energiją ir prisidėti prie aplinkosauginių idėjų bei tvaresnės ateities kūrimo. Turėdami nuosavą saulės elektrinę tampate praktiškai nebepriklausomi nuo elektros tinklų ir nuolatos jų augančių kainų.
Kas yra dvipusė apskaita?
Nusprendę naudotis saulės elektrinės privalumais, susidursite su terminu „dvipusė apskaita“. Tai sistema, kuri leidžia pagamintą, tačiau neišnaudotą elektros kiekį atiduoti „saugoti“ tinklams ir prireikus jį susigrąžinti už mažesnę kainą. Dėl šios sistemos naudojimo saulės jėgainės sugeneruota elektra galima naudotis visus metus, t. y. dienos metu ar vasaros sezonu pagaminta perteklinė energija gali būti naudojama tamsiuoju paros metu arba žiemą. Tiesa, nereikėtų galvoti, kad šaltuoju metų laiko elektrinė nedirba. Nors, žinoma, didžiausias elektrinės pajėgumas fiksuojamas vasarą, orams atvėsus elektrinė dirbti nenustoja.
Didėjančios pasirinkimo galimybės
Saulės elektrinė vis dažniau suvokiama kaip kasdienės buities sprendimas, o elektrinių pasiūla prisitaiko prie individualių gyventojų poreikių. Paprastai nuosavo namo poreikiams užtenka 5–10 kW elektros jėgainės, tačiau viskas priklauso nuo to, kiek elektros energijos šeima suvartoja, pvz., jei turite elektromobilį, faktas, kad energijos poreikiai išauga. Saulės elektrines siūlo vis daugiau gamintojų, todėl šiandien šią sistemą galima įsirengti už itin patrauklią kainą. Be to, siekiant skatinti gyventojus naudotis alternatyviais energijos šaltiniais, saulės elektrinės įrengimui ar nutolusios elektrinės įsigijimui yra skiriama parama. Skaičiuojama, kad elektrinės įsigijimas, pasinaudojus gyventojams skirta parama, vidutiniškai atsiperka per 5–7 metus.