Baltijos šalių gyventojų nestebintų ir dar dešimtadaliu išaugusios būsto kainos

person with keys for real estate
person with keys for real estate
Photo by Alexandr Podvalny on Pexels.com

Praėjusių metų viduryje prasidėjęs nekilnojamojo turto rinkos aktyvumas ir išaugusios būsto kainos kelia nerimą Baltijos šalių gyventojams. „Luminor“ banko atlikta apklausa parodė, kad beveik pusė Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų prognozuoja, kad ateinančiais metais būstas brangs dar apie 10 proc.

„Luminor“ atlikta apklausa parodė, kad apie 10 proc. būsto kainų augimo ateinančiais metais tikisi 44 proc. Lietuvoje ir Latvijoje, bei 54 proc. Estijoje apklaustų gyventojų. Dar apie 12 proc. respondentų Baltijos šalyse mano, kad būsto kainos 2022 metais augs daugiau nei dešimtadaliu.

„Būsto kainos kyla ne tik Baltijos šalyse, bet ir visoje euro zonoje. Pandemija privertė gyventojus daugiau laiko praleisti namuose, todėl išryškėjo jų trūkumai – vieniems nebeužteko erdvės, kitiems prireikė papildomo nekilnojamojo turto. Ši tendencija yra globali“, – sakė „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovas Andrius Kvakšys.

Banko eksperto teigimu, Lietuvoje būsto paklausa didžiausia Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Šiuose miestuose gyventojai dažniausiai ieško 2-3 kambarių buto naujos statybos projektuose. Taip pat didėja gyvenamųjų namų poreikis – lietuviai domisi apie 150 kvadratinių metrų ploto gyvenamaisiais namais žiedinėse Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos savivaldybėse.

„Jaunesni asmenys dažniau ieško nedidelio buto, kuris būtų arčiau miesto centro. Tuo tarpu šeimos su vaikais renkasi gyvenamąjį namą ar kotedžą šiek tiek toliau nuo jo. Būsto tipo, ploto, lokacijos pasirinkimas yra tiesiogiai susijęs su individualių asmenų poreikiais – jaunimui svarbiau, kad būstas būtų arčiau darbo ir laisvalaikio praleidimo vietų, o šeimos prioritetą teikia papildomoms žalioms erdvėms, pavyzdžiui, didesniam kiemui ar greta būsto esančiam parkui“, – teigė A. Kvakšys.

„Luminor“ apklausa parodė, kad lietuviai, palyginti su kaimynais, yra labiau linkę tikėti, jog būsto kainų augimas sekančiais metais nurims. Penktadalis (23 proc.) Lietuvoje apklaustų gyventojų nurodė, kad ateinančiais metais būsto kainos išvis nekils ar netgi sumažės, tuo tarpu Latvijoje būsto kainų mažėjimo tikisi tik apie 14 proc., Estijoje – 13 proc. respondentų.

„Nepaisant to, kokia situacija vyrauja nekilnojamojo turto rinkoje, tinkamas metas pirkti būstą kiekvieno žmogaus gyvenime yra individualus. Nereikėtų pasiduoti jokiam visuomenės, artimųjų ar kaimynų spaudimui – tik pats žmogus žino, kada jo finansinė situacija ir gyvenimo aplinkybės yra tinkamos būstui pirkti“, – sakė A. Kvakšys.

„Luminor“ banko apklausa atlikta šių metų rugsėjo mėnesį bendradarbiaujant su rinkos tyrimų bendrove „Norstat“, jos metu apklausta daugiau nei 1 tūkst. 25-55 metų amžiaus gyventojų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *