Verslo vertinimo niuansai

Kas gi yra verslo vertinimas ir kada jis reikalingas? Verslo vertinimas – tai turto vertintojų teikiama paslauga kuomet atliekama kurios nors įmonės analizė atsižvelgiant į tokius faktorius kaip:  turima nuosavybė, veiklos efektyvumo rodikliai, rizika ir kt. Tokia įmonės analizė gali būti atlikta tiek žiūrint į skirtingus periodus, tiek į visą gyvavimo istoriją bendrai. Įmonės veiklos vertinimo rodikliai paprastai nustatomi buhalterinių, teisinių, finansinių bei techninių aspektų pagalba.

Kiekvienos įmonės sukūrimo bei gyvavimo pobūdis yra labai individualus. Todėl verslo vertinimas gali susidaryti iš keleto etapų. Tikėtis iš anksto išsamių ataskaitų iš turto vertintojų tikrai neverta, nes būtina atlikti išsamias analizes bei skaičiavimus ir įvertinti įmonės veiklos visumą. Būtina žinoti, jog verslo vertinimas atliekamas skaičiuojant ne tik turimą įmonės materialų turtą, bet ir nematerialų. Tokiems procesams, be abejonės, prireikia nemažai laiko.

Jeigu kelia abejonių materialaus ir nematerialaus turto samprata, skubame tai paaiškinti. Materialus turtas yra visas įmonės turimas kilnojamas ir nekilnojamas turtas, patalpos, technika, transportas, baldai, meno gaminiai ir kita. Tuo tarpu, nekilnojamas turtas – turimos licencijos, sertifikatai,  prekės ženklo populiarumas, esamos ir galimos perspektyvos ir kitos ranka neapčiuopiamos, bet labai svarbios kiekvienos bendrovės įgytos gėrybės. Turto vertintojų pagrindinė užduotis vertinant verslą yra tinkamai įvertinti visą verslo visumą ir pateikti teisingas išvadas. Todėl labai svarbu tinkamai ir atsakingai atsižvelgti į visas turimo turto rūšis.

Labai svarbu paminėti kokiais atvejais  prireikia verslo vertinimo. Galima išskirti  tokias dažniausias situacijas:

  • Kai perkama ar parduodama įmonės verslas, turimo akcijos;
  • Keičiama įmonės struktūra, atliekama reorganizacija;
  • Siekiama gauti paskolą;
  • Išleidžiama akcijų emisija;
  • Tiekiama finansinės atsakomybės dokumentai akcininkams;
  • Kai paveldima įmonės akcijos.

Turto vertintojai pastebi, jog dažniausiai verslo vertinimo prireikia kai artėjama prie kokių nors verslo pokyčių. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai verslą vertinti reikalauja įstatymų numatyti atvejai.

Kalbant apie tai, kiek trunka verslo vertinimas, reikia pasakyti, jog didele dalimi tai priklauso nuo įmonės sudėtingumo, dydžio, piniginių srautų ir kt. Tačiau apytikslę vertinimo trukmę, jums pasakys turto vertintojai kai tik susipažins su pateikta kliento informacija. Tą patį galima pasakyti ir apie verslo vertinimo kainą. Konkrečią sumą specialistai vargu ar galės pateikti iš anksto. Tačiau susipažinę su užsakovo informaciją apytiksles sumas jums tikrai pateiks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *